slajd
slajd
Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
WitamyO fundacjiProjektyWsparcieReportażeKolej RogowskaBiuletyn FPKW
Wolontariat
Pomoc nie zawsze musi być pieniężna. Możecie nam pomóc poświęcając swój czas. To właśnie dzięki wolontariuszom Kolej Rogowska z powodzeniem działa pod skrzydłami naszej organizacji od 2002 roku. Prac w których możesz odnaleźć satysfakcję na zabytkowej kolei jest bardzo dużo. Zajęcia które wykonywane są przez wolontariuszy to między innymi:
• obsługa kasy biletowej,
• obsługa pasażerów w pociągach (konduktor),
• prace przeglądowe i naprawcze przy taborze kolejowym,
• prace przeglądowe i naprawcze w torach i rozjazdach,
• prace porządkowe na linii i stacjach (wycinka zarośli, pielęgnacja zieleni itp.),
• prace remontowe przy budynkach,
• pomoc w przygotowaniu wydawnictw,
• i wiele, wiele innych!

Jeżeli zawsze marzyłeś żeby zostać kolejarzem, ale tak się składa że zawodowo zajmujesz się czymś innym, to wolontariat na Kolei Rogowskiej to jest to czego Ci potrzeba! W wolnym czasie możesz być zostań kolejarzem na najprawdziwszej historycznej kolei. Tu stare wagony i lokomotywy wymagają szczególnego podejścia, ruch prowadzony jest bez nowoczesnych komputerów a pociągi jadą po torach w rytm stukotu kół, którego nie uświadczysz już na współczesnych, zmodernizowanych liniach kolejowych.

Na Kolei Rogowskiej czas się zatrzymał. Tutaj do dziś w kasie można zakupić bilety kartonikowe oraz spotkać konduktora w historycznym mundurze. Jeżeli interesuje Cię dawna kolej to jest to miejsce właśnie dla Ciebie. Poza pracami na samej kolei możesz rozwinąć swoją wiedzę i zainteresowania w tym zakresie. By do nas dołączyć nie musisz mieć żadnego doświadczenia. Wśród naszych wolontariuszy są nie tylko kolejarze. Działają z nami także osoby będące na co dzień informatykami, sprzedawcami, żołnierzami, listonoszami, naukowcami i specami w wielu innych zawodach. Z pewnością każdy odnajdzie się w naszym zespole.

Jak zacząć?
Dołączenie do nas jest bardzo proste. Wystarczy wysłać zgłoszenie e-mailowe na adres:
wolontariat@kolejrogowska.pl
W zgłoszeniu zawrzyj kilka słów o sobie i opisz swoje doświadczenie (jeżeli jakieś już posiadasz). Odezwiemy się do Ciebie i umówimy na pierwszą wizytę na miejscu. Podczas pierwszego spotkania pokażemy Ci jak działa nasza zabytkowa kolej, zapoznamy Cię z "Regulaminem wolontariatu" i poprosimy Cię o wypełnienie karty zgłoszeniowej. Kartę możesz wypełnić już wcześniej i przywieźć ze sobą na spotkanie.

Co jeżeli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat?
Dolna granica wieku na rozpoczęcie wolontariatu w naszej fundacji to 13 lat, przy czym warunki wolontariackiej działalności małoletnich są następujące:
podstawowo jeżeli masz 13-18 lat będziesz potrzebował pisemnej zgody swoich rodziców lub opiekunów na zawarcie porozumienia o wolontariacie i współpracę z nami;
dodatkowo jeżeli masz 13-15 lat będziesz musiał wykonywać swoje wolontariackie obowiązki pod nadzorem swojego rodzica lub opiekuna (także wolontariusza) lub będziesz potrzebował pisemnej zgody swoich rodziców lub opiekunów na samodzielną pracę, bez ich nadzoru.
Wszystkie te zgody można udokumentować na gotowych formularzach które udostępniamy pod linkami poniżej.

Proste formalności na start
Oba formularze możesz pobrać pod poniższymi linkami:
Karta zgłoszenia wolontariusza >>>
Formularz wyrażenia zgody >>>
Wystarczy je wydrukować, wypełnić i podpisać.
Z regulaminem wolontariatu obowiązującym w naszej fundacji możesz zapoznać się tutaj:
Regulamin wolontariatu FPKW >>>

Zapraszamy!

BIURO FUNDACJI

46 874 80 23

zarzad@fpkw.org

ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogów