slajd
slajd
Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
WitamyO fundacjiProjektyWsparcieReportażeKolej RogowskaBiuletyn FPKW
Projekty

– zakup i uruchomienie wagonu motorowego MBxd2-215 –

Nazwa projektu: Uruchomienie wagonu motorowego MBxd2-215 - etap I
Wartość projektu: 25 000,00 zł
Okres realizacji: 2020-2021
Status: projekt w toku
Finansowanie: Freightliner PL (5 000,00 zł), FPKW

Aktualnie trwa zbiórka na realizację tego projektu:
link - zrzutka.pl/z39srd
kwota do zebrania - 20 000,00 zł
termin zakończenia zbiórki - 31 grudnia 2021 r.

W lipcu 2020 r. nasza fundacja zakupiła od PKP rumuński wagon motorowy MBxd2-215 od lat porzucony na nieczynnej kolei wąskotorowej w Krośniewicach. Wagon ten przybył tam z rumuńskiej fabryki 23 August w październiku 1986 r. i obsługiwał głównie pociągi do Ozorkowa. W grudniu 1990 r. z powodu usterki odstawiono go do naprawy w tamtejszych warsztatach. Jednak usterki tej nigdy już nie usunięto a sam wagon odstawiono. Przez dalsze lata stał w zasieku węglowym i stopniowo był rozbierany na części do pozostałych, jeszcze kursujących tam innych wagonów rumuńskich. Pracował więc raptem 4 lata, mimo tego zachowały się zdjęcia z czasów jego służby.


Dzisiaj wagon ten ma już 34 lata stając się pojazdem zabytkowym. Nieliczne zachowane do dziś wagony tego typu są rozchwytywane, każda kolej chciałaby taki posiadać. Stąd nasza decyzja o zakupie i podjęciu próby jego odbudowy. W naszej ocenie to już chyba ostatnia szansa pozyskania takiego typu pojazdu. Stan naszego wagonu jest fatalny, jest on pozbawiony napędu i wyposażenia.


Dlaczego chcemy zacząć od remontu akurat tego, a więc najmłodszego, wagonu motorowego w naszej kolekcji? Bo w obecnym stanie nie może on już dłużej oczekiwać takich prac, w odróżnieniu od pozostałych naszych wagonów motorowych. Praktycznie jest już niemal przygotowany do piaskowania będącego pierwszym etapem remontu każdego pojazdu. Ponadto liczymy, że doświadczenie zdobyte dzięki tej pracy pozwoli nam lepiej i sprawniej wykonać remont pozostałych naszych wagonów motorowych.

Zakres I etapu projektu uruchomienia wagonu motorowego MBxd2-215 skupia się na remoncie jego poszycia. Celem tego działania jest zatrzymanie degradacji konstrukcji wraz z poszyciem i ich odtworzenie do stanu oryginalnego. W kolejnych etapach prowadzone będą prace przy napędzie, poszczególnych instalacjach i odtworzeniu zabudowy wnętrza pojazdu.
Projekty

BIURO FUNDACJI

46 874 80 23

zarzad@fpkw.org

ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogów