ETAP I - Budżet Państwa (561 649,00 zł), Powiat Rawski (50 000,00 zł), Gmina Rogów (35 000,00 zł), FPKW (18 250,00 zł);
Nasza fundacja od 2008 roku podejmowała starania zmierzające ku przywróceniu pociągów parowych na Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Ostatni czynny parowóz został wycofany ze służby w Parowozowni Rogów w 1976 r. W 2021 r., po 13 latach starań i po 45 latach od wygaszenia ostatniego czynnego parowozu na Kolei Rogowskiej udało się zakończyć montaż finansowy projektu. Dzięki temu przedsięwzięcie wchodzi w fazę realizacji a czynny parowóz Px48-1911 poprowadzi pierwsze pociągi już w 2022 roku!
Celem projektu jest przywrócenie kursowania pociągów parowych na Kolei Rogowskiej. W 1976 r., blisko pół wieku temu, wygaszono ostatnie czynne parowozy na tej kolei. Tym samym zamknięto epokę pociągów parowych w tej części regionu.
Niniejszy projekt ma za zadanie przywrócić ten utracony element poprzez remont zachowanego parowozu serii Px48. Parowozy wąskotorowe serii Px48 to maszyny o rdzennie polskiej konstrukcji bazującej na najlepszych praktykach przedwojennej polskiej szkoły parowozowej. Zostały skonstruowane na podstawie ocalałej przedwojennej dokumentacji technicznej parowozu Wp29 typu „Wilno”. Dokumentacja ta została przechwycona w 1943 r. z archiwum niemieckiego w Krakowie przez polskiego pracownika chrzanowskiej fabryki lokomotyw. Przechwycona i ukryta dokumentacja umożliwiła po wojnie szybkie uruchomienie produkcji parowozów wąskotorowych które były niezbędne do obsługi ruchu na kolejach wąskotorowych w latach powojennych. Parowozy tej serii zostały wyposażone w szereg zaawansowanych rozwiązań technicznych wywodzących się z uznanej na całym świecie przedwojennej polskiej szkoły budowy parowozów.
Stacjonujący w Rogowie parowóz Px48 jest przedstawicielem serii parowozów będących podstawowym rodzajem lokomotyw parowych prowadzących pociągi na Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa - Biała. Lokomotywy parowe tej serii na trwałe wpisały się w krajobraz regionu jako charakterystyczny element życia codziennego.
Niezależnie od prac przy samym parowozie niezbędne jest przygotowanie infrastruktury towarzyszącej, kluczowej dla jego przyszłego utrzymania w stanie czynnym i możliwości poprawnej i bezpiecznej eksploatacji a także przeprowadzenie szkoleń wśród osób które będą obsługiwały parowóz.
Grupą docelową projektu są mieszkańcy województwa łódzkiego.